Jeśli planujesz zmianę miejsca swojego zamieszkania, z pewnością obawiasz się procesu sprzedaży, który na Ciebie czeka. Jest on bowiem niezwykle stresujący – w szczególności dla osób, które mają dokonać transakcji po raz pierwszy. Przedstawiamy Ci kompletny przewodnik po tym, jak przygotować się do sprzedaży domu lub mieszkania.

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Proces sprzedaży domu lub mieszkania wymaga gromadzenia wielu dokumentów oraz wykonania wielu prac przygotowawczych. Dodatkowy stres może powodować sytuacja, gdy decydujemy się na jednoczesne kupno i sprzedaż nieruchomości. 

Oceń realną wartość Twojej nieruchomości

Większość osób sprzedających dom lub mieszkanie zawsze popełnia podstawowy błąd: zawyżają lub zaniżają cenę. Żeby móc określić właściwą wartość nieruchomości, należy dokonać analizy rynku. W ten sposób uda nam się ustalić medianę, a tym samym – ustalić realną wartość nieruchomości.

Nie wykonuj modernizacji

Osoby sprzedające nieruchomość chcą, aby prezentowała się ona jak najlepiej. Decydują się więc na modernizacje pomieszczeń. Niestety, dość często wiąże się to z utratą poniesionych kosztów – nie jest powiedziane, że stan mieszkania/wystrój spodoba się nowemu nabywcy i weźmie to pod uwagę, decydując się na ustalenie ostatecznej ceny ze sprzedającym.

Wprowadzenie zmian w pomieszczeniach

Odgracenie, sprzątanie, poprawne rozmieszczenie mebli, dekorowanie pomieszczeń – są to jedynie podstawowe czynności, które należy wykonać, aby przyciągnąć jak najszersze grono potencjalnych nabywców.

Przemalowanie ścian

Jeżeli ściany Twojego domu lub mieszkania nie prezentują się świeżo lub mają wyraziste barwy, warto je przemalować – najlepiej na neutralne kolory, tj. biały, szary lub beżowy. Krzykliwe odcienie mogą odstraszyć potencjalnych nabywców.

Zatrudnienie profesjonalnego fotografa

Fotografie Twojej nieruchomości mogą zarówno zapewnić większość ilość wyświetleń oferty, jak i całkowicie ją zepsuć. Warto więc zdecydować się na zatrudnienie dobrego, profesjonalnego fotografa.

Usługi agenta nieruchomości

Jeżeli obawiasz się, że nie uda Ci się samodzielnie sprzedać mieszkania, możesz zatrudnić agenta nieruchomości. Nie tylko jest on doskonale zorientowany w danej okolicy, ale posiada również doświadczenie w sprzedaży, co może mieć wpływ na przebieg transakcji.