Rola pośrednika w obrocie nieruchomościami w ostatnich latach uległa znacznej zmianie. W przeszłości pracował on na prowizję i otrzymywał zapłatę jedynie, gdy sprzedał dom lub mieszkanie. Obecnie agenci są opłacani z pensji i nie są motywowani premiami. Czy jest to zawód, który może wykonywać każdy? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Kim jest agent nieruchomości?

Agent nieruchomości zajmuje się sprzedażą i kupnem wszelkiego rodzaju nieruchomości – zarówno budynkowych, jak i gruntowych. Jest to niezwykle wymagający zawód, ponieważ na barkach agenta spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniej nieruchomości dla swoich klientów, negocjacje ze sprzedającym oraz późniejsze zamknięcie transakcji poprzez załatwienie wszelkich formalności. Współpracują jednak nie tylko z osobą kupującą lub sprzedającą, ale także innymi specjalistami w dziedzinie nieruchomości, tj. rzeczoznawcami, inspektorami, księgowymi czy brokerami kredytów hipotecznych.

Jakie są wymagania, aby zostać agentem nieruchomości?

Jeżeli chcesz rozpocząć pracę w branży nieruchomości, z pewnością zastanawiasz się, jakie wymagania są stawiane kandydatom na stanowisko. Choć jeszcze kilka lat temu należało zdobyć licencję potwierdzającą kwalifikacje, od 2013 roku pośrednikiem w obrocie nieruchomościami w Polsce może zostać praktycznie każdy, kto ukończył 18. r.ż i posiada co najmniej średnie wykształcenie.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – praca idealna dla każdego?

Agent nieruchomości – zawód ten nie polega jedynie na samej rozmowie z osobami sprzedającymi nieruchomość czy pokazywaniem jej potencjalnym nabywcom. Jest to praca, która wymaga także ogromnego zaangażowania oraz częstego przemieszczania się – także poza miejscowość, w której agent ma swoje biuro. Musi mieć też siłę perswazji, aby przekonać osobę sprzedającą do podjęcia różnych decyzji, a nabywcę nieruchomości – do jej kupna.

Czy agent nieruchomości to opłacalny zawód?

W przypadku pośrednika nieruchomości, na rynku pracy najbardziej docenia się doświadczenie. Oznacza to, że jeśli dana osoba jest dobra w tym, co robi, może liczyć na sowitą gratyfikację. Ile zarabia agent nieruchomości? Wysokość pensji zależy od wielu czynników, m.in. formy zatrudnienia, stażu pracy oraz wielkości firmy. Mediana na tym stanowisku wynosi jednak około 5000-5500 zł brutto.