Planujesz zakup mieszkania, a może marzysz o wybudowaniu domu poza miastem, aby odetchnąć od gwaru zatłoczonych ulic? Dla większości ludzi problem z realizacją marzeń zaczyna się już we wstępnej fazie. Tylko niewielki procent osób w naszym kraju stać na zakup nieruchomości z własnych oszczędności. Większość z nas jest zmuszona do wzięcia kredytu hipotecznego. Banki prześcigają się ofertach, ale jak wybrać najlepszą dla siebie?

Kredyt hipoteczny – na jakie aspekty zwrócić uwagę przy jego  wyborze?

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na finansowe na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też tak ważne jest, aby skorzystać z propozycji najdogodniejszej dla naszych możliwości. Okazuje się, że jest kilka elementów, które wymagają przemyślenia.

Po pierwsze – okres kredytowania

Banki najczęściej proponują okres kredytowania do 25-35 lat. Czas ten  jest zależny od wieku osób biorących kredyt. Trudno przypuszczać, że ktoś po czterdziestym roku życia uzyska kredyt na 35 lat. Dłuższe kredytowanie oznacza oczywiście niższe kwoty comiesięcznych rat, ale trzeba też pamiętać o całkowitym koszcie kredytu, który przez to okazuje się wyższy.

Po drugie – wkład własny

Obecnie już nie zdarzają  się kredyty mieszkaniowe na 100% wartości nieruchomości. Banki oferują kredyty z minimalnym wkładem własnym, którego wysokość wynosi co najmniej 10%, a najczęściej 20-30%.

Po trzecie -koszt kredytu

Dla kredytobiorcy niezwykle ważnym elementem jest wysokość marży, która często bywa zależna od wartości prowizji. Banki niekiedy kuszą brakiem prowizji i dość niską marżą w zamian za skorzystanie z innych produktów bankowych. W tym przypadku trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy aby korzyści wynikające z niewysokiej marży lub braku prowizji nie są niższe od kosztów tych dodatkowych produktów bankowych.

To są podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego. Ważne, aby decyzji nie podejmować pochopnie i dokładnie rozważyć kilka propozycji. Pomocne mogą się okazać internetowe porównywarki kredytów mieszkaniowych lub konsultacja z doradcą.