W ostatnich latach industrialna aranżacja wnętrz przeżywa swój wielki powrót. Kładzie on spory nacisk na wykorzystanie podstawowych, niewykończonych materiałów, przez co jest idealny dla osób uwielbiających proste rozwiązania. Może być stosowany niemalże do każdego rodzaju przestrzeni, pod warunkiem, że projekcie uwzględni się elementy z czasów rewolucji przemysłowej. Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Styl industrialny – co to oznacza? Najważniejsze informacje

Styl industrialny jest kojarzony głównie z niedoskonałymi kształtami, niewykończonymi powierzchniami oraz szorstkimi krawędziami, co oznacza, że stoi po przeciwnej stronie spektrum niż modernistyczny ruch projektowy. Nie stara się ukrywać materiałów użytych do produkcji przedmiotów, w związku z czym w mieszkaniach lub domach urządzonych w tym stylu bardzo często można zauważyć meble wykonane z surowego drewna, odkryte rury i przewody, czy rzucające się w oczy belki sufitowe.

W jaki sposób zmienić wnętrze, aby zostało urządzone w stylu industrialnym?

Aranżując pomieszczenia w stylu industrialnym, należy unikać kolorów ciepłych, natomiast postawić na kontrastujące, które stworzą bardziej naturalny wygląd. Mimo że odcienie beżu i szarości są w tym przypadku bardzo często wykorzystywane, powinny zostać przełamane mocniejszym kolorem, takim jak czerń, granat czy zieleń. W przestronnych, industrialnych wnętrzach, ważną rolę odgrywają meble oraz dodatki przywodzące na myśl antyki. Jeśli chodzi o tapicerkę, warto postawić na materiały z fakturą, np. skórę czy tartan. Okien nie powinno zakrywać się ciężkimi zasłonami, natomiast zastąpić je firanami z jasnej tkaniny, aby zapewniły stały dostęp do światła. Do industrialnego wnętrza należy także dodać „przytulne” dodatki, dzięki czemu stanie się ono bardziej przyjazne.

Podsumowanie

Styl industrialny jest idealną propozycją dla osób, którym podobają się proste, ale zarazem dość charakterystyczne wnętrza. Choć istnieją osoby uważające, że wygląda on na niedokończony, to właśnie ten niewymagający wysiłku klimat sprawia, że industrialny wystrój wnętrz ma dziś tak wielu fanów.